Kомунальний заклад «Ліцей «Сокіл» Міської ради міста Кропивницького»Вівторок, 21.09.2021, 01:10

Головна » 2017 » Січень » 27 » 27 січня - Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту
27 січня - Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту

Сьогодні біля пам'ятного знаку «Євреям – жертвам нацизму» на території Великої хоральної синагоги відбувся мітинг-реквієм. З цього місця в період окупації нацисти виводили на масові розстріли євреїв та представників інших національних меншин Кіровоградщини. За оцінками істориків, в серпні-вересні 1941 року в Кіровограді було винищено понад 5000 євреїв - жителів міста та околиць.
   Дата 27 січня вшанування жертв Голокосту (від англ. holocaust, з давньогрец. ὁλοκαύστος — «всеспалення») була обрана не випадково. В цей день 1945 року радянськими військами був звільнений табір смерті Аушвіц-Біркенау у польському місті Освенцім, де німецькими фашистами були вбиті 1,4 млн в'язнів.
   Учасники мітингу наголосили, що Голокост є неймовірно страшним злочином, і його жертв було б набагато більше, якби не подвиг простих людей, які під загрозою смертної кари рятували єврейських жінок, чоловіків і дітей від нацистів.

Ізраїльський національний інститут пам’яті катастрофи і героїзму «Яд ва-Шем» присвоює людям, котрі рятували євреїв під час Другої світової війни, почесне звання «Праведники народів світу». Наразі в усьому світі більше 20 тисяч людей визнані «праведниками». Одна така родина проживала у Кіровограді, пров. Річковий, 13 (на фото: Зінаїда, Антоніна та Кузьма Смирнови). У роки нацистської окупації вони прихистили у себе Анну Михайлівну Краснобродську з одинадцятирічною дочкою Аллою.
   До війни Анна Михайлівна була вчителькою в школі, в якій навчалися діти Смирнових. Одного разу, вже після розстрілу кіровоградських євреїв 30 вересня 1941 року, коли загинула мати Анни Паю Гершовна Каплун, Зінаїда Смирнова випадково зустріла вчительку на вулиці. Знаючи порядність Смирнових, Анна попросила про допомогу, адже вони з дочкою вели напівлегальний спосіб життя, ховалися в зруйнованих порожніх квартирах і підвалах, страждали від голоду і холоду та щодня з жахом чекали арешту.
   Зустріч з Зінаїдою Смирнової стала для них порятунком. Зі згоди і схвалення своїх рідних Зінаїда надала Анні з Аллою одну з кімнат, де біженки прожили два з половиною роки до визволення Кіровограда Червоною Армією. Весь цей час вони перебували на повному утриманні своїх рятівників, оскільки не могли легально працювати і не отримували продуктових карток. Брат Зінаїди Кузьма з дружиною Антоніною вирили у дворі потайну яму, в яку Анна з дочкою спускалися, коли очікувалася поява поліції або німців. З часом родині рятівників вдалося викупити для Анни паспорт на нове прізвище, і вона офіційно стала Анною Михайлівною Ігнатьєвої, українкою.
   Після звільнення Анна Краснобродська (Ігнатьєва) продовжила вчителювати у Кіровограді. Стала вчителькою і Алла Ігнатьєва. Протягом багатьох років врятовані підтримували теплі стосунки зі Смирновыми, які стали для них рідними людьми. 12 січня 1997 року «Яд Вашем» удостоїв Зінаїду, Кузьму і Антоніну Смирнових почесного звання «Праведники народів світу».

На вшанування жертв Голокосту у школі-інтернаті, ліцеї «Сокіл» відбулася єдина Година пам'яті. Педагоги познайомили учнів з документами, фото- та відеоматеріалами - свідченнями трагедії світового масштабу та наголосили, що слід добре пам’ятати ті страшні часи, не припускати проявів зневаги до людей іншої національності, кріпити дружбу та міжнародні зв’язки, аби жити в мирі та злагоді.

Світові пам'ятки жертвам Голокосту

Меморіальний комплекс на набережній Дунаю у Будапешті, Угорщина.

Фрагмент меморіалу у Майамі, США.                                                                   Фрагмент меморіалу на Поклонній горі, Москва, Росія.
Меморіал на місці Даугавпілського гетто, Латвія.

Меморіал в Карміелі, Ізраїль.                                                                                     Меморіал «Яма», Мінськ, Білорусь.
Фрагмент експозиції музею «Яд ва-Шем», Єрусалим, Ізраїль.
  Меморіал жертвам Голокосту в Берліні, ФРН.                                                                     Меморіал в Лідиці, Чехія.
Пам'ятник дітям, загиблим в Бабиному яру, Київ, Україна.
Переглядів: 578 | Додав: Yulia | Рейтинг: 0.0/0

«  Січень 2017  »