
Сьогодні біля пам'ятного знаку «Євреям – жертвам нацизму» на території Великої хоральної синагоги відбувся мітинг-реквієм. З цього місця в період окупації нацисти виводили на масові розстріли євреїв та представників інших національних меншин Кіровоградщини. За оцінками істориків, в серпні-вересні 1941 року в Кіровограді було винищено понад 5000 євреїв - жителів міста та околиць.
Дата 27 січня вшанування жертв Голокосту (від англ. holocaust, з давньогрец. ὁλοκαύστος — «всеспалення») була обрана не випадково. В цей день 1945 року радянськими військами був звільнений табір смерті Аушвіц-Біркенау у польському місті Освенцім, де німецькими фашистами були вбиті 1,4 млн в'язнів.
Учасники мітингу наголосили, що Голокост є неймовірно страшним злочином, і його жертв було б набагато більше, якби не подвиг простих людей, які під загрозою смертної кари рятували єврейських жінок, чоловіків і дітей від нацистів.

Ізраїльський національний інститут пам’яті катастрофи і героїзму «Яд ва-Шем» присвоює людям, котрі рятували євреїв під час Другої світової війни, почесне звання «Праведники народів світу». Наразі в усьому світі більше 20 тисяч людей визнані «праведниками». Одна така родина проживала у Кіровограді, пров. Річковий, 13 (на фото: Зінаїда, Антоніна та Кузьма Смирнови). У роки нацистської окупації вони прихистили у себе Анну Михайлівну Краснобродську з одинадцятирічною дочкою Аллою.
...
Читать дальше »