Kомунальний заклад «Навчально-виховне об'єднання "Загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів,
ліцей «Сокіл», центр позашкільного виховання Кіровоградської міської ради Кіровоградської області"»
Субота, 17.11.2018, 11:37

Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Дайджест | Реєстрація | Вхід
В розділі:
Преса про нас [451]
Інклюзивна освіта [14]
Наші випускники через роки [30]
Повідомлення Mass Media про випускників школи

Меню сайту

Форма входу


Зараз на сайті
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Друзі сайту

Безкоштовний для навчальних закладів антивірус в межах співпраці Zillya! з МОН України по програмі «Захистимо майбутнє»

Погода

Головна » Файли » Інклюзивна освіта

Профілактика та корекція вад зору в учнів та педагогів
27.11.2010, 00:29

Р. К. Тараненко, старший викладач кафедри корекційної педагогіки КОІППО імені Василя Сухомлинського

Заплющте очі, уявіть на хвилину,
що ви не бачите навколишнього світу,
що світло зникло для вас назавжди,
і ви зрозумієте всю скрутність втрати.

Академік В. П. Філатов

Сьогодні різні розлади зору надзвичайно розповсюджені в усьому світі. У нас в країні на них страждають 30% старшокласників та 30-35% студентів. Із віком, особливо після 40 років, кількість людей з офтальмологічними проблемами значно зростає.

Чому погіршується зір в іще досить нестарих людей? Справа в тому, що тривалість життя первісної людини лише інколи досягала 40 років, то ж саме на цей термін і були розраховані наші органи. Але більшість із них сформувались зі значним запасом «міцності», тому коли тривалість життя збільшилась, вони виявились здатними функціонувати довше за визначений термін. Однак такі органи, як наприклад, очі, зуби, такого запасу «міцності» не мають, тому й підводять часто іще в молодому віці. Крім того, сьогоднішнє життя створює великі навантаження на зір, які просто не передбачені природою. Отож людина повинна сама слідкувати за здоров'ям зорового апарату. Не слід забувати, що стан здоров'я на 50% залежить від способу життя, на 20% – від генотипу і лише на 10% – від розвитку медичного обслуговування.

Вчитель відіграє надважливу роль у формуванні валеологічної культури в учнів, профілактиці хвороб (в т.ч. очей). Однак для цього йому необхідно володіти комплексом профілактичних вправ, знати ряд вимог щодо обладнання робочого кабінету (класу), його освітлення т. ін.

Навіть, коли зір уже погіршився, або виникає біль в очах, поради наведені нижче допоможуть призупинити (уповільнити) розвиток хвороби та зняти неприємні відчуття в ділянці очей.

1.        Не слід дивитись на яскраві предмети (сонце, вогонь, лампи).

2.        Уникайте різкого переходу з темряви до світла (особливо яскравого).

3.        Не рекомендується дивитись на яскраві предмети, що знаходяться в темряві (наприклад, нічні ліхтарі за вікном).

4.        Уникайте роздивлятись дуже дрібні предмети без спеціальних збільшувальних окулярів (наприклад, деталі годинникового механізму і т. ін.). У такому випадку слід працювати при доброму освітленні і нетривалий час.

5.        Не читайте тексти з дрібними літерами довше 30-40 хв підряд. Між читанням робіть перерви на 5 хв. А під час роботи з текстом, де білі літери розміщені на чорному фоні, перерви слід робити через кожні 10 хв.

6.        При читанні тексту з літерами звичайного кольору, різке наростання втоми починається через 55-65 хв. Перевтома мязів кришталика здорового ока наступає після 4 год безперервного читання (писання). Наслідки такого навантаження дають про себе знати протягом декількох наступних днів. Тож перерви між читанням в даному випадку потрібно робити не рідше, ніж через 50-60 хв, а то й частіше, тривалістю 5-6 хв. В цей час посидьте із заплющеними очима, розслабивши їх і уявляючи, що ви розглядаєте віддалені предмети, або підійти до вікна і подивитись вдалечінь, що забезпечить розслаблення м’язів кришталика.

7.        Якщо ви читаєте протягом цілого дня, то робіть паузи між читанням за наступною схемою: читання 60 хв – відпочинок 5 хв – читання 50 хв – відпочинок – 10 хв – читання 45 хв – відпочинок 15 хв і т.д. При такому підході, ви маєте за день, наприклад, близько 6 год «чистого» читання, а ступінь втомленості очей буде відповідати 2,5-3 год безперервного читання.

8.        Відстань від очей до книги повинна складати 30-35 см. Якщо читаєте тривалий час, можна для деякого зняття напруження дещо віддалити текст від очей (якщо літери дрібні – наблизити).

9.        Читайте тільки при достатньому освітленні (не читайте в сутінках!), сівши якомога ближче до вікна.

10.     Не читайте лежачи.

11.      Використовуйте при читанні настільну лампу з лампочкою 60‑80 Вт, яка розміщену зліва (для праворуких) від робочого місця на відстані декількох сантиметрів. Книга має знаходитись близько до джерела світла, лампочка повинна бути прикрита від очей ковпаком. Оптимальний колір стола – сірий. Перерви між читанням в даному випадку краще робити кожні 45 хв.

12.    Найсприятливішим для зорового аналізатора є освітлення в межах 800 -1200 лк (люкс – одиниця виміру освітленості).

13.    Освітленість робочих місць лампами розжарення  повинна бути не менше 150 лк, а люмінесцентними лампами – 300 лк.

14.    На освітленість приміщення впливає чистота віконного скла. Якщо воно немите, то поглинає 20 % сонячного проміння. До кінця зими, коли на вікнах накопичується занадто багато пилу та бруду, ця цифра сягає 50 %.

15.    Освітленість кімнати гірша на 10-40 %, якщо на підвіконнях стоять високі квіти або є тюлеві занавіски.

16.    Світлі тони підвищують освітленість: білий – до 90 %, жовтий – близько 80 %, блакитний – 70 %, зелений – 60 %, темно-зелений – 22 %.

17.    Якщо ви певний час не читаєте, яскраве освітлення непотрібне.

18.     Під час перегляду телепередач робіть паузи через кожну годину, міцно заплющивши очі. Відстань від телевізора повинна бути не меншою 2,5‑3 м і не більше 5,5-6 м. Дивитись телевізор бажано не щодня і не більше 1,5 год.

19.     Телевізор повинен знаходитись  на рівні очей, або трохи нижче, але не вище.

20.     Уникайте дивитись телевізор як у повній темряві, так і при яскравому світлі. Оптимальним є напівморок, а джерело освітлення не повинно відбиватись на екрані. Ідеальним є розміщення джерела за телевізором.

21.     Коли ви працюєте на компютері, памятайте, що перерви потрібно робити через кожну годину (не менше ніж на 5-10 хв), а працювати можна не більше 4 год на добу. Окулісти радять, окрім захисного екрану, використовувати й спеціальні захисні окуляри. У випадку, коли зявляються проблеми зі зволоженням рогівки, застосовуйте препарат «Штучна сльоза» або його аналоги. Двічі на рік бажано проходити курс вітамінотерапії. Якщо ви працюєте на комп’ютері кожного дня понад 4 години і без перерви, то є ризик щорічної втрати близько 10 %  гостроти зору.

22.     Спіть тільки у темряві. На очі (навіть заплющені) не повинне потрапляти світло.

23.     Засинаючи. уявіть собі, що ви роздивляєтесь віддалені предмети, картини. Це забезпечить розслаблення кришталика, що триватиме і під час сну.

24.    Коли прокинулись, не дивіться відразу на яскраве світло та протягом перших 15-20 хв не читайте, не працюйте з дрібними предметами.


Комплекс вправ для запобігання втоми очей і короткозорості

                                                                                 (за професором Є.С. Аветисовим)

 

1.      Сидячи, міцно заплющити очі на 3-5 с, потім розплющити на 3-5 с. Повторити 6-8 разів. Вправа зміцнює м’язи повік, сприяє покращенню  кровообігу і розслабленню м’язів очей.

2.      Сидячи на стільці, швидко моргати протягом 1-2 хв. Вправа покращує кровообіг в мязах очей.

3.      Стоячи, дивитись прямо перед собою 2-3 с, поставивши палець правої руки посередині лінії обличчя на відстані 25-30 см від очей, перенести погляд на кінець пальця, дивлячись на нього 3-5 с, опустити руки. Повторити 10‑12 разів. Вправа сприяє відновленню сил, полегшує роботу очей на близькій відстані.

4.      Сидячи, дивитися на кінець пальця витягнутої вперед руки, розміщений посередині лінії обличчя. Повільно наблизити палець, не зводячи з нього погляду до тих пір, доки він не почне «двоїтися». Повторити 6-8 разів. Вправа полегшує роботу очей на близькій відстані.

5.      Сидячи, закрити повіки, проводити їх масаж за допомогою колових рухів пальців протягом 1 хв. Вправа розслабляє очі, а також поліпшує кровообіг.

6.      Стоячи, поставити палець правої руки посередині лінії обличчя на відстані 25-30 см від очей. Дивитись на кінець пальця протягом 3-5 с; прикрити долонею лівої руки ліве око на 3-5 с; поставити палець лівої руки на середину лінії обличчя на відстані 25-30 см від очей, дивитися на кінець пальця 3-5 с; прикрити долонею правої руки праве око на 3-5 с. Повторити 5-6 разів. Вправа зміцнює мязи очей.

7.      Сидячи, трьома пальцями обох рук легко натискати на верхні повіки  протягом 1-2 хв. Повторити 3-4 рази. Вправа нормалізує циркуляцію внутрішньої рідини.

      Усі вище перераховані поради та вправи доступні у виконанні й не потребують великих капіталовкладень.

      Тільки за умови оволодіння педагогом відповідними знаннями і навичками стосовно профілактики та корекції вад зору, можна говорити про якісну валеологізацію навчально-виховного процесу.

 

Література

1.         Вальдамірова О.П., Житар І.І., Толощук С.Ю., Степанова Г.В. Профілактика порушень зору в молодшого школяра // Матеріали ІІ Міжнародної наук.-метод. конф. – Луганськ: Знання, 2004. – С. 99-102.

2.         Глушкова Е.К. Береги зрение. – М.: Медицина, 1987.

3.         Заика Е.В. Как научиться учиться легко. Методические рекомендации по психогигиене и развитию познавательных процессов. – Х.: ХГУ, 1990.

4.         Тараненко Р.К. Деякі методи валеокорекції (практичні рекомендації). – Кіровоград: ІВВ УІКРВ, 2010.

5.         Тараненко Р.К. Профілактика та корекція вад зору (методичні рекомендації). – Кіровоград: РВ УАВ, 2008.

6.         Тараненко Р.К. Профілактика та корекція вад зору в учнів та педагогів // Педагогічний вісник. – 2009. – Випуск 3-4. – С. 36-37.

 
 
Категорія: Інклюзивна освіта | Додав: Татьяна
Переглядів: 2732 | Завантажень: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук

Випадкове фото

Статистика


Copyright MyCorp © 2018
Адреса: 25005, м. Кропивницький, вул. Короленка, 46
Телефони: (0522) 34-52-52; 34-52-53; 34-52-40; 34-52-51
E-mail: nvo_sokil@ukr.net
Створити безкоштовний сайт на uCoz