Субота, 22.09.2018, 08:09

Головна | Сім правил для всіх | Реєстрація | Вхід

Сім  правил  для  всіх

1.  Покарання не повинно шкодити здоров'ю - ані фізичному, ані психічному. Більше того, ПОКАРАННЯ ПОВИННО БУТИ КОРИСНИМ. Однак буває, що караючий ЗАБУВАЄ ПОДУМАТИ ...

2.  Якщо є сумнів, карати чи не карати, НЕ карайте. Навіть якщо вже зрозуміли, що ви зазвичай дуже м'які, довірливі і не рішучі. Ніякої «профілактики», ніяких покарань «про всяк випадок»!

3.  За один раз - одне. Навіть якщо проступків скоєно відразу велика безліч, покарання може бути суворим, але тільки одне, за все відразу, а не поодинці за кожен. Салат з покарань - страва не для дитячої душі!
ПОКАРАННЯ - НЕ ЗА РАХУНОК ЛЮБОВІ. Що б не сталося, НЕ ПОЗБАВЛЯЙТЕ дитину заслуженої похвали і НАГОРОДИ.
Ніколи не забирайте подарованого вами або ким би то ні було подарунка - НІКОЛИ! Можна скасовувати тільки покарання. Навіть,якщо набешкетувала так, що гірше нікуди, навіть якщо тільки що підняла на вас руку, але сьогодні ж допомогла хворому, захистила слабкого... Не заважайте дитині бути різною.

4.  Строк давності. Краще не карати, ніж покарання запізнилося. Деякі надто послідовні вихователі лають і карають дітей за провини, виявлені через місяць, а то і рік (щось зіпсував, поцупив), забуваючи, що навіть в суворих дорослих законах береться до уваги термін давності правопорушення. Необхідно залишити і пробачити. Запізнілі покарання повертає дитину у минуле, не дають стати іншим.

5.  Покараний - прощений. Інцидент вичерпано. Сторінка перегорнута. Як ні в чому не бувало. Про старі гріхи ні слова. Не заважайте починати життя спочатку!
6.  Без приниження. Що б не було, яка б не була провина, покарання не повинно сприйматися дитиною як перемога нашої сили над його слабкістю, як приниження. Якщо дитина вважає, що ми несправедливі, покарання подіє тільки у зворотний бік!

7.  Дитина не повинна боятися покарання. Не покарання вона повинена боятися, а нашого засмучення. Хоча дитина, не будучи досконалою, не може не засмучувати люблячих її. Не може і жити в постійному страху заподіяти засмучення. Вона захищається від цього страху.

Коли  не  можна  лаяти

Не можна карати і лаяти:
• коли дитина хвора, відчуває будь-які нездужання, або ще не зовсім оговталася після хвороби - психіка особливо уразлива, реакції не передбачувані;
• коли їсть; після сну; перед сном; під час гри; під час роботи;
• відразу після фізичної або душевної травми (падіння, бійка, нещасний випадок, погана оцінка, будь-яка невдача, нехай навіть у ній винна тільки сама дитина) - потрібно, принаймні, перечекати, поки вщухне гострий біль (це не означає, що потрібно неодмінно кидатися втішати);
• коли не справляється: зі страхом, з неуважністю, з лінню, з рухливістю, з дратівливістю, з будь-яким недоліком, докладаючи щирі старання; коли виявляє нездатність, безглуздість, незручність, дурість, недосвідченість - у всіх випадках, коли щось НЕ ВИХОДИТЬ;
• коли внутрішні мотиви вчинку, самого дріб'язкового або найстрашнішого, нам незрозумілі;
• коли самі ми не в собі; коли втомилися, засмучені чи роздратовані з якихось своїх причин.
   Пам'ятайте про навіяння - це одна з самих звичайних, самих безглуздих помилок. Лаючи дитину, тобто більш ніж рішуче і переконано стверджуючи, що він (вона): ледар, боягуз, негідник, ідіот, нелюд, падлюка, все це ми вселяємо - дитина ВІРИТЬ.
   Слова для дитини значать лише те, що означають. Будь-яке твердження приймається однозначно: ніякого переносного сенсу. Доросла гра «Розумій навпаки» засвоюється не відразу, а підсвідомістю ніколи не засвоюється. Оцінюючи - вселяє самооцінку.
   Якщо:
• нічого з тебе ніколи не вийде! ти невиправний! ненормальний!
• зрадник!
• тобі одна дорога (у в'язницю, під паркан, на панель, в лікарню, до чортової матері), то не дивуйтеся, якщо так воно і буде.
    Це справжнісіньке пряме навіювання, і воно діє.

Тому, караючи своїх дітей, перш за все, подумайте: А НАВІЩО?

Практичний психолог К. А. Макієнко

«  Вересень 2018  »